Elas Džolsonas (Al Jolson, 1886–1950)

Elas Džolsonas, aut. nežinomas, 1916 m., nuotraukos šaltinis: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jolson_1916.jpg.

Elas Džolsonas (Al Jolson, 1886–1950) – Lietuvos žydų kilmės JAV estrados artistas, aktorius, dainininkas, šoumenas, Holivudo žvaigždė.

Asa Yoelsonas 1886 m. gimė Seredžiuje. 1894 m. kartu su motina jis emigravo į JAV ir įsikūrė Vašingtone, kur jo tėvas jau dirbo rabinu Talmud Torah sinagogoje. Būdamas vos 12 metų savo mieste A. Yoelsonas pagarsėjo kaip puikus dainininkas. Šešiolikos metų jis tapo populiariu dainininku Niujorke, dainavo Brodvėjaus miuzikle „La Belle Paree“. Pasikeitęs savo vardą į Al Jolson savo pasirodymais padarė perversmą muzikiniame pasaulyje. Jis pirmasis pradėjo scenoje judėti bei savo pasirodymų metu kurti tikrus šou. 1927 metų spalio 6 dieną įvyko pirmojo įgarsinto filmo, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko E. Džolsonas, „The Jazz Singer“ („Džiazo dainininkas“) premjera. Tai buvo pirmas filmas, kuriame grojo ne taperis, o gramofono plokštelėse įrašyta muzika, kuri buvo sinchronizuota su vaizdu. 1942 m. E. Džolsonas tapo pirmuoju dainininku rengusiu koncertus JAV kariniuose laivuose. Šiuos pasirodymus rengė iki pat karo pabaigos, 1950 m. buvo išvykęs koncertuoti ir į Korėjos pusiasalį, kuriame tuo metu vyko karas.

E. Džolsonas per savo gyvenimą suvaidino 26 filmuose, 13 spektaklių, sukūrė apie 30 labai populiarių dainų bei buvo pirmasis dainininkas, pardavęs daugiau nei 10 milijonų įrašų. Jis yra laikomas vienu populiariausių XX a. JAV šoumenų, Holivudo šaligatviuose jis turi tris vardines purpurines žvaigždes, Niujorke galima rasti jo vardo gatvę.

Parengta pagal: Al Jolson – Vikipedija (wikipedia.org) (tekstas modifikuotas), CC BY-SA 3.0.

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial