Joachimas Lelevelis (1786-1861)

Joachimas Lelevelis, 1861 m., aut. Julijonas Mackevičius, Franciszek Tepa, © Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, LNDM G 3282, https://www.limis.lt/greita-paieska/perziura/-/exhibit/preview/20000004006298?s_id=lQNZfwODn2DVhNIU&s_ind=2&valuable_type=EKSPONATAS

Joachimas Lelevelis (1786-1861) – Lenkų istorikas, kartografas, geografas, kultūros mecenatas, vienas iš Europos numizmatikos pradininkų, Vilniaus, Krokuvos ir Briuselio universitetų profesorius, revoliucionierius.

1815 m. Joachimas Lelevelis laimėjo konkursą ir užėmė Vilniaus universiteto visuotinės istorijos katedros profesoriaus pavaduotojo vietą. Nuo 1822-1824 m. jis ėjo Vilniaus universiteto Visuotinės istorijos katedros profesoriaus pareigas. Į J. Lelevelio visuotinės istorijos kurso paskaitas susirinkdavo nuo 150 iki 400 klausytojų, studentai stovėdavo ir klausydavo net sausakimšame koridoriuje. Jis ragino istorijos moksle atsisakyti istorinių faktų supinimo su legendomis, pirmasis Vilniaus universitete reikalavo istorinius faktus remti šaltiniais. Novatoriškos jo paskaitos bei pažiūros darė didelę įtaką studentams, ypač Adomui Mickevičiui ir jo bendraminčiams filomatams bei filaretams. J. Lelevelis buvo šių slaptų draugijų idėjinis vadas ir jų narių patarėjas. Dėl ryšių su filomatais ir filaretais atleistas iš profesoriaus pareigų jis užsiėmė aktyvia politine veikla, gyveno Varšuvoje, Paryžiuje ir Briuselyje.

Parengta pagal: Joachimas Lelevelis – Vikipedija (wikipedia.org) (tekstas modifikuotas), CC BY-SA 3.0.

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial