Leonas Kričinskis (Leon Najman-Mirza Kryczyński)

Leonas Kričinskis, nuotrauka iš leidinio „Roznik tatarski“. Zamostė, 1935 m. © Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (P-064485)

Leonas Kričinskis (Leon Najman-Mirza Kryczyński, 1887–1939) – teisininkas, istorikas, totorių bendruomenės veikėjas. Jo pastangomis 1929 m. Vilniuje buvo įkurtas Totorių tautos muziejus, kuriame pradėti kaupti senosios Lietuvos totorių istorijai reikšmingos knygos ir dokumentai. L. Kričinskis kartu su kitais Totorių kultūros ir švietimo sąjungos nariais skatino tautiečius burtis, pažinti protėvių tradicijas ir savo bendruomenės istoriją. 1932–1939 m. jis redagavo pirmąjį totorių istorijai ir kultūrai skirtą mokslinį žurnalą „Rocznik Tatarski“. 1933 m. L. Kričinskis buvo apdovanotas Lenkijos Respublikos Aukso kryžiaus ordinu už išskirtinius nuopelnus valstybei ir visuomenei. Kitą garbingą apdovanojimą – Laurų vainiką – L. Kričinskiui 1936 m. įteikė Lenkijos literatūros akademija.

L. Kričinskis rėmė bendrapavardžio Stanislovo Kričinskio (1911–1941) totorių istorijos ir etnografijos tyrinėjimus, 1938 m. padėjo jam išleisti pirmąją studiją lenkų kalba „Lietuvos totoriai: istorinės etnografinės monografijos bandymas“ (lenk. Tatarzy litewscy: próba monografii historyczno-etnograficznej). Joje autorius įvardijo ir nagrinėjo Lietuvos totorių istorijos problemas, į kurias anksčiau mokslininkai nebuvo atkreipę dėmesio. Ši studija aktuali dar ir šiandien.

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial