Petras Skarga (Piotr Powęski, 1536–1612)

Petras Skarga, aut. Józef Oziębłowski, © Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, LNDM G 2570, https://www.limis.lt/greita-paieska/perziura/-/exhibit/preview/20000005457462?s_id=B4FhcT8dD955imAk&s_ind=4&valuable_type=EKSPONATAS

Petras Skarga (1536–1612) – LDK visuomenės veikėjas, jėzuitas, hagiografas, rašytojas, polemikas, teologas ir kontrreformacijos kovotojas.

P. Skarga 1573 metais atvyko į Vilnių padėti naujai įkurtos jėzuitų kolegijos rektoriui Stanislovui Varševickui. Kolegiją pertvarkius į Vilniaus akademiją, pirmuoju jos rektoriumi buvo paskirtas P. Skarga, pats įtikinėjęs Lietuvos ir Lenkijos karalių Steponą Batorą aukštosios mokyklos būtinumu krašto švietimui. P. Skarga savo gyvenimo metais garsėjo kaip žodžio meistras. Jo darbų idėjos ir jų literatūrinė ekspresija turėjo poveikio vėlesnei Lenkijos ir Lietuvos gyvenimo idėjinei raidai. Populiariausias P. Skargos veikalas „Šventųjų gyvenimai“ (Żywoty świętych) susilaukė net 25 leidimų. Šis kūrinys turėjo reikšmės vėlesnei žanro raidai, buvo pavyzdys ir šaltinis Motiejaus Valančiaus hagiografiniams pasakojimams.

Parengta pagal: Petras Skarga – Vikipedija (wikipedia.org) (tekstas modifikuotas), CC BY-SA 3.0.

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial