Sinagogų aikštės memorialas Jurbarke

2019 m. liepos 19 dieną Jurbarke, Kauno gatvėje, buvo iškilmingai atidengtas daugiau nei trejus metus kurtas Sinagogų aikštės memorialas. Šis kūrinys – vienas ambicingiausių istorinių projektų Lietuvoje ir analogų pasaulyje neturintis tarptautinis projektas. Tai unikalus paminklas šimtmečius drauge gyvenusioms žydų ir lietuvių bendruomenėms, iš Jurbarko kilusių žydų ir jų palikuonių bei jurbarkiečių ir Jurbarko krašto bičiulių dovana miestui. Projektas sukurtas už suaukotas lėšas. Į asociacijos „Kuriame Jurbarkui“ atidarytą sąskaitą memorialo statybai aukojo jurbarkiečiai ir kitų Lietuvos miestų gyventojai, Jurbarko žydų bendruomenės palikuonys iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Kanados, Vokietijos. Lėšas projektui įgyvendinti rinko ir pelno nesiekiančios organizacijos.

Paminklo, kuris vėliau išaugo į memorialą, kūrimo darbų ėmėsi Izraelyje gyvenantis skulptorius Dovydas Zundelovičius, jo tėvo šeima iki karo gyveno Jurbarke, todėl jam šis darbas pasirodė prasmingas ir svarbus. Drauge su tėvu prie projekto dirbo dukra architektė Ana Zundelovič (Anna Zundelovitch) ir sūnus dizaineris, projekto prodiuseris Gregorijus Zundelovičius (Gregory Zundelovitch) – „New Artists Collegium“ (CAN) – skulptūros mokyklos, kuriai vadovauja Dovydas, nariai. Projekto vertė – 180 tūkst. Eur. Zundelovičių šeima visus darbus atliko nemokamai. Projekto idėja ir koncepcija yra Zundelovičių šeimos dovana istorijai ir Jurbarko miestui, siekiant atminti kadaise jame gyvenusius šeimos protėvius.

Paminklas atspindi penkis simbolius: Nemuno upę, hebrajų abėcėlę, bendruomenę, šventą Jeruzalės miestą ir maldos namus – vieną gražiausių Europoje buvusią Jurbarko sinagogą. Centrinis Sinagogų aikštės memorialo elementas – pakyla su bazalto stulpų skulptūrine kompozicija, primenančia sunaikintą medinę sinagogą – Jurbarko žydų bendruomenės kultūrinio ir dvasinio gyvenimo širdį. Vienas stulpas Sinagogos kompozicijoje stovi atokiau. Jis žymi sinagogos šulinį, buvusį kitoje gatvės pusėje. Šulinys pažymėtas QR kodu, kuris leis prisijungti prie skaitmeninės memorialo dalies, iš kurios galima pasisemti žinių apie Jurbarko žydų istoriją.

„Istoriją formuoja žmonių prisiminimai, išgyvenimai. Jurbarko istorija – liūdna, žinant tai, kad per karą buvo nužudyti beveik visi miesto žydai ir dalis lietuvių. Tačiau tai – paminklas ne Holokaustui. Marmure įkūnyta idėja, kad dvi skirtingos kultūros gali gyventi drauge, ką įrodė istorija. Tai – paminklas istorijai ir žmonėms“, – memorialo atidarymo metu kalbėjo jo autorius Dovydas Zundelovičius.

Vietą memorialui suteikė Jurbarko rajono savivaldybė. Projekto vertė – 180 tūkst. Eur. Zundelovičių šeima visus darbus atliko nemokamai. Projekto idėja ir koncepcija yra Zundelovičių šeimos dovana istorijai ir Jurbarko miestui, siekiant atminti kadaise jame gyvenusius šeimos protėvius.

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?



Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial