Stanislovas Bonifacas Jundzilas (Stanisław Bonifacy Jundziłł, 1761–1847)

S. B. Jundzilo portretas, aut. Janas Rustemas, 1822 m., šaltinis: Vikipedija.

Stanislovas Bonifacas Jundzilas (Stanisław Bonifacy Jundziłł, 1761–1847) – Lietuvos mokslininkas filosofas, publicistas, botanikas, geologas.

1779 m. S. B. Jundzilas buvo patvirtintas pijorų ordino nariu. 1781-1783 m. jis klausė filosofijos kursą Vilniaus pijorų kolegijoje Šnipiškių vienuolyne Vilniuje, kartu Vilniaus universitete lankė fizikos, chemijos paskaitas. Vėliau šiame universitete išklausė ir chemijos, zoologijos, botanikos kursus. 1790-1792 m. Vilniaus universitete Jundzilas dėstė gamtos mokslus. Taip pat jis buvo išvykęs tobulintis į Vakarų Europą, kur domėjosi naudingosiomis iškasenomis, jų geologija. 1797 m. grįžęs į Lietuvą, Vyriausioje mokykloje užėmė viceprofesoriaus, o vėliau ir gamtos mokslų profesoriaus vietą.

Jundzilas tyrė Vilniaus, Ščiutino, Lydos, Gardino apylinkių florą, taip pat paukščius, vabzdžius. Jo iniciatyva buvo perorganizuotas ir išplėstas Vilniaus universiteto botanikos sodas – iš Pilies gatvės perkeltas į Sereikiškes. Jundzilas pagausino sodo augalų skaičių, keisdamasis augalais su 15 miestų išpopuliarino jį Europoje, papildė naujais rinkiniais Gamtos mokslų kabinetą. Jundzilas tvirtino, kad gamta turi savo dėsnius, o gyvieji gamtos kūnai yra medžiagos cheminių kitimų rezultatas, kad žmogus kūnu yra panašus į kitus žinduolius.

Parengta pagal: Stanislovas Bonifacas Jundzilas – Vikipedija (wikipedia.org).

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial