Tadas Kosciuška (1746–1817)

Tadas Kosciuška, XIX a. vid., autorius nežinomas, © Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, LNDM G 1177, https://www.limis.lt/greita-paieska/perziura/-/exhibit/preview/20000006184255?s_id=ZWcXoIDRRF7Mj73s&s_ind=11&valuable_type=EKSPONATAS.

Tadas Kosciuška (lenk. Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko, 1746–1817) – Lenkijos ir Lietuvos politinis ir karo veikėjas, kovų už Jungtinių Amerikos Valstijų nepriklausomybę dalyvis ir vyriausiasis 1794 m. sukilimo prieš Rusijos imperiją vadas.

T. Kosciuška mokėsi Varšuvos kadetų korpuse, rengusiame Abiejų Tautų Respublikos armijos karininkus, gavęs karaliaus S. A. Poniatovskio stipendiją jis išvyko tęsti mokslų į Prancūziją. 1775 m. T. Kosciuška iškeliavo į JAV, kur sėkmingai kovojo JAV nepriklausomybės kare. Karui pasibaigus, gavęs brigados generolo laipsnį ir gausiai apdovanotas, T. Kosčiuška išplaukė į Europą. 1789 m. jis buvo paskirtas Lenkijos kariuomenės brigados vadu, 1792 m. pasižymėjo kare su Rusijos kariuomene, rėmusia Targovicos konfederaciją. 1794 m. prasidėjus sukilimui prieš Rusijos imperija, jis buvo paskelbtas vyriausiuoju sukilimo vadu. Tų pačių metų gegužės mėnesį T. Kosciuška viešu, lietuvių kalba parašytu raštu baudžiauninkams suteikė asmens laisvę. Rusijos kariuomenei malšinant sukilimą jis buvo sužeistas, pateko į nelaisvę ir dvejus metus kalėjo Petropavlovsko tvirtovėje. Atlikęs šią bausmę T. Kosciuška gyveno JAV, Prancūzijoje ir Šveicarijoje.

Parengta pagal: Tadas Kosciuška – Vikipedija (wikipedia.org)CC BY-SA 3.0Tadas Andrius Bonaventūra Kosciuška – Visuotinė lietuvių enciklopedija (vle.lt).

Facebook
Nepraleiskite naujienų - užsiprenumeruokite naujienlaiškį
Turite klausimų?Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial